	<title>Furnace Blower Motor &#187; k55hxhgj-8647</title>
	<link>https://furnace-blower-motor.com</link>
	<description></description>
	<lastBuildDate>Thu, 14 May 2026 04:55:43 +0000</lastBuildDate>
	<language>en-CA</language>
	<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=4.1.1</generator>
	<item>
		<title>K55HXHGJ-8647 200225-01 LR63596 285143 Goodman Furnace OEM blower motor</title>
		<pubDate>Tue, 01 Feb 2022 03:50:20 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[admin]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[k55hxhgj-8647]]></category>
		<category><![CDATA[200225-01]]></category>
		<category><![CDATA[blower]]></category>
		<category><![CDATA[furnace]]></category>
		<category><![CDATA[goodman]]></category>
		<category><![CDATA[lr63596]]></category>
		<category><![CDATA[motor]]></category>
 	 <br/>
 <br/>
<ul>
<li>Item Thickness: 7 in</li>
<li>Power Source: Corded Electric</li>
<li>Custom Bundle: Yes</li>
<li>MPN: 285143, LR63596, 200225-01, K55HXHGJ-8647</li>
<li>Year Manufactured: Unknown</li>
<li>Item Length: 5.5 in</li>
<li>Compatible Product: Central Furnace</li>
<li>Cooling Capacity: 3.0 ton</li>
<li>Power Phase: 1 Phase</li>
<li>Manufacturer Warranty: None</li>
<li>Voltage: 115 V</li>
<li>Amperage: 6 A</li>
<li>Features: variable speed</li>
<li>Item Width: 5.5 in</li>
<li>Compatible Brand: For Goodman</li>
<li>Bundle Description: Run capacitor</li>
<li>Item Diameter: 5.5 in</li>